Пробне заняття з англійської мови
Пробне заняття з математики
Пробне заняття з історії України
Пробне заняття з української мови
Пробне заняття з української літератури

Блок 1.3.2. Внутрішньо- та зовнішньополітична діяльність перших київських князів

Князь Олег (882-912 рр.)

Вчені вважають, що не раніше VIII ст. виникає осередок державності приільменських слов’ян, що сформувався навколо Городища поблизу Новгорода (останній з’явився лише на початку X ст.). Це протодержавне утворення було військово-політичним союзом (конфедерацією) слов’янських і неслов’янських земель півночі, що контролював території не тільки ільменських слов’ян, а й кривичів, чуді, мері. Варязька експансія помітно прискорила процес формування державності у північному регіоні. Спочатку силою меча варяги змусили місцеве населення платити їм данину, але підкорені племена об’єдналися й вигнали варягів. Проте неузгодженість слов’янських правителів, які не могли поділити владу, внутрішні чвари та суперечки призвели до парадоксального наслідку – на князювання було покликано нормандського конунга Рюрика. У 879 р. Рюрик помер, спадкоємцем престолу став його малолітній син Ігор, регентом якого був Олег. Постать Олега одна із найзагадковіших у вітчизняній історії. Ще й досі історики не можуть дати чіткої відповіді на принципові питання: ким він був – князем, боярином чи ватажком дружини, чи був регент Ігоря в родинних стосунках з Рюриком, що стало причиною воєнної експедиції Олега на Південь: збройні виступи проти влади північних слов’ян чи бажання завоювати нові землі. Навіть ім’я «Олег» є дискусійним. Деякі вчені вважають, що воно походить від скандинавського «Хельга» і означає не ім’я, а прізвисько – «Віщий».

.

У 882 р. Олег організовує похід на Київ. Підступно вбивши київського князя Аскольда, він захопив владу в місті. Легку перемогу північної дружини історики схильні пояснювати зрадою київського боярства, яке чинило опір християнізації Русі (під час одного з вдалих походів на Візантію 860 р. за князювання Аскольда Русь прийняла хрещення на державному рівні). Вбивство Аскольда і захоплення влади в Києві Олегом мало надзвичайно важливі наслідки: з одного боку, на київському престолі опинилася інша династія, об’єднання Північної та Південної Русі стало основою виникнення загальноруської держави, Київ було проголошено столицею об’єднаної держави, з іншого – державний переворот став початком антихристиянської, язичеської реакції.

.

Після захоплення контролю над Києвом 882 р. Олег проголосив місто полян столицею об’єднаної держави. Формально Олег правив від імені Ігоря, але фактично він був повновладним князем. За часів його правління (882-912) відбулося збирання руських земель та консолідація їх навколо Києва. Не визнавши північних завойовників, державне об’єднання «Руська земля» розпалось, і Олег був змушений відновлювати колишню єдність силою меча. Літопис повідомляє, що 885 р. він обклав даниною полян, древлян, сіверян та радимичів, а з тиверцями та уличами продовжував воювати. В основу консолідації земель Олег поклав модель централізованої держави, а не традиційної для Руської землі федерації племен.

.

У зовнішньополітичній сфері активність Давньоруської держави була зосереджена на традиційному для русичів візантійському напрямі. Починаючи з Аскольда і закінчуючи Святославом, кожен з руських князів вважав за необхідне організувати декілька походів на Візантію. Ця імперія була одним з основних торгових центрів, де збувалася зібрана з підкорених Києву земель данина. Константинополь (Царгород) був визнаним центром релігійного та культурного життя, й інтенсивні контакти (війни та торгівля) з ним сприяли формуванню цивілізації у східнослов’янському суспільстві; У боротьбі з сильнішим супротивником відбувалося власне самоствердження слов’янської державності на міжнародній арені.

.

Олег здійснив два переможних походи на Константинополь у 907 р. та 911 р. (деякі історики вважають, що воєнна експедиція 907 р. не що інше як міф, романтична легенда). Русько-візантійський договір 911 р. мав 15 статей і передбачав сплату Візантією значної контрибуції (48 тис. гривень золотом), безмитну торгівлю, надання пільгових умов руським купцям у Константинополі та ін.

.

За арабськими джерелами, після гучних перемог над Візантією Олег здійснив кілька походів проти Арабського халіфату на південно-західне узбережжя Каспійського моря. Під час одного з них (912) він загинув. «Повість минулих літ» наводить легенду про віщуна, який передбачив смерть Олега від власного коня. Тому Олега називали «Віщим».

.

Князь Ігор (912-945 рр.)

Після смерті Олега на чолі Давньоруської держави став син Рюрика – Ігор. Його князювання почалося традиційно для князів цього періоду із жорстокої боротьби проти автономістських настроїв підкорених народів. Племена древлян та уличів відмовилися підкорятися київському князю і сплачувати данину. Вогнем і мечем Ігор підкорив древлян і після трирічного протистояння переміг уличів, але останні лише формально визнали владу Києва і, покинувши Середнє Подніпров’я, мігрували в Подунав’я.

.

Саме в роки правління нащадка Рюрика на південних кордонах держави з’явилися нові тюркомовні кочівники – печеніги. У 915 р. Києву вдалося укласти з ними мирну угоду, але вже 930 p., під впливом Візантії, печеніги рушили на Русь. Продовжуючи політику своїх попередників, Ігор здійснив кілька походів на Візантію. Спочатку 941 р. на чолі воєнної експедиції, що просувалася на десяти тисячах суден, він з’явився під Царгородом, але флот русичів був спалений «грецьким вогнем» (вогнепальні речовини – селітра, нафта, сірка – під тиском випускалися із бронзових труб, поставлених на візантійських судах). Зазнало поразки і руське сухопутне військо. Проте ці невдачі не зупинили Ігоря. Вже 943 р. князь, зібравши під свої знамена варягів, полян, кривичів, тиверців та найнявши печенігів, розпочав новий грандіозний похід на Царгород. Війська рухалися й суходолом, і морем, але цього разу до битви справа не дійшла. Коли візантійському імператору Роману повідомили, що «ідуть русичі, немає ліку кораблям їхнім, укрили море кораблі», він вирішив не випробовувати долю і запропонував Ігорю мирну угоду. Підписаний 944 р. договір був менш вигідним для русичів, ніж договір 911 р. Він підтверджував лише основні торговельні інтереси Русі на ринках Візантії, але руські купці позбавлялися права безмитної торгівлі в Константинополі, а руські воїни мусили обороняти кримські володіння Візантії від кочівників.

.

Антивізантійську спрямованість мав і похід Ігоря на Закавказзя, здійснений 944 р. Ця збройна акція мала на меті нейтралізацію союзника Константинополя, лідера войовничих горців Південного Прикаспію. Арабські джерела повідомляють, що русичам у ході жорстокого протистояння вдалося оволодіти значними територіями.

.

Воєнні походи поглинали значну кількість ресурсів і вимагали від держави постійного напруження сил, що підштовхувало князя збільшувати данину. Одне з таких повторних збирань данини призвело у 945 р. до повстання древлян, під час якого було вбито Ігоря. Невдоволений князь сказав воїнам: «Ідіть з даниною додому, а я вернуся і ще походжу». Думав іще більше для себе зібрати. Як деревляни дізналися, що він вертається, сказали: «Як внадиться вовк між вівці, то повиносить усе стадо, поки його не уб’ють. Так буде і з нами, як його не вб’ємо, то нас вигубить». І під городом Іскоростенем зробили засідку й убили Ігоря разом з його товаришами. Переказ каже, що прив’язали його до стовбурів двох нагнутих дерев і дерева роздерли його тіло на дві частини.

Прокрутка до верху